loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 430 تابستان 1392 نظرات (0)
دوربين يکي از بخش هاي مهم و رو به رشد دنياي گوشي هاست. يکي از پيشرفت هايي که در عرصه  دوربين هاي تلفن همراه شاهد هستيم، مگاپيکسل بالاتر يا به عبارتي عکس هايي با رزولوشن بالاتر است. اما وقتي عکس هايي را که توسط گوشي هاي مختلف گرفته شده است، در کنار هم قرار مي دهيم و مقايسه مي کنيم، اين سوال پيش مي آيد که چرا دوربين هايي با مگاپيکسل بالاتر، کيفيت بهتري ندارد؟ در اين مطلب به مگاپيکسل و عوامل مهم در ارزيابي کيفيت دوربين مي پردازيم.در دنياي گوشي ها، رفته رفته دوربين هاي 8 مگاپيکسلي جاي خود را به دوربين هاي 13 مگاپيکسلي و بالاتر داده است.به گزارش cnet ،تفاوت برندها در بخش دوربين هم واضح است به طوري که دوربين 8 مگاپيکسلي يک گوشي نسبت به گوشي ديگري با دوربين 13 مگاپيکسلي، از نظر کيفيت برتري دارد و حتي ممکن است قيمت گوشي اول پايين تر و به صرفه تر باشد.اچ تي سي در زمينه  کيفيت دوربين با مگاپيکسل پايين تر، حرف اول و آخر را زده است. اگر کمي به عقب برگرديم، همين شرکت تايواني بود که مي خواست در پرچمداري به نام تايتان 2 از دوربين 16 مگاپيکسلي استفاده کند و اکنون بعد از چند ماه مي بينيم که در جديدترين پرچمدار اين شرکت يعني اچ تي سي وان، دوربين 4 مگاپيکسلي به کار رفته است.

دوربيني با يک فناوري جديد و خلاقانه به نام اولتراپيکسل که در کالبد زيباي اين گوشي آلومينيمي جاي گرفته است. در اچ تي سي وان حسگري به مراتب بزرگ تر از حد معمول به کار رفته و لذا پيکسل هاي آن بزرگ تر است به همين دليل است که در نور کم، عملکرد دوربين اين گوشي فراتر از تمام رقباست.گوشي هايي مانند اچ تي سي وان به عموم علاقه مندان گوشي و عکاسي ثابت مي کند که شايد عکس هاي يک گوشي 5 مگاپيکسلي بهتر از يک گوشي 12 مگاپيکسلي باشد. اکنون ديگر مگاپيکسل بالاتر به معناي کيفيت بهتر عکس ها نيست.امروزه فرمولي که براي تخمين کيفيت دوربين يک گوشي مي توان استفاده کرد شامل جنس و اندازه  لنز، حسگر نور، سخت افزار مورد استفاده براي پردازش تصوير و در نهايت نرم افزاري براي هماهنگي بين بخش هاي ذکر شده است. در يک کلام تمام ماژول دوربين را بايد بررسي کرد تا به کيفيت عکس ها پي برد.در اينجا نگاه عميق تري به موارد ياد شده در ارزيابي کيفيت دوربين گوشي هاي امروزي خواهيم داشت.


اولين عامل کليدي؛ حسگر

وقتي از کيفيت دوربين يک محصول صحبت به ميان مي‌آيد، نظر بيشتر کاربران معمولي و حرفه اي اين است که حسگر نور مهم ترين عامل است چرا که مسئوليت دريافت و ثبت نور بر عهده  اين جزء دوربين است. نقش حسگر در يک دوربين ديجيتال به مثابه  نقش فيلم در دوربين هاي عکاسي قديمي است. نوري نباشد، عکسي هم به دست نمي آيد.نور از لنز دوربين وارد و به سمت حسگر هدايت مي شود. حسگر نور و تمام اطلاعات آن را مي گيرد و به زبان سيگنال هاي الکتريکي ترجمه مي کند. سيگنال هاي توليد شده توسط پردازنده  تصوير، پردازش و عکس ايجاد مي شود. پردازنده  تصوير نقش بهينه کردن و تصحيح عکس نهايي را بر عهده دارد و برخي موارد مشکل زا مانند نويز را حذف مي‌کند يا کاهش مي دهد.اندازه  حسگر اهميت زيادي دارد. به طور کلي هر چه حسگر بزرگ تر باشد، پيکسل ها هم بزرگ تر مي شود و هر چه پيکسل ها بزرگ تر باشد، نوري که جمع مي کند هم بيشتر است. بنابراين در نهايت به اين نتيجه مي رسيم که حسگر بزرگ تر به جذب نور بيشتر و افزايش کيفيت عکس مي انجامد.به گفته کارشناسان، براي جذب نور بيشتر، به پيکسل هاي بزرگ تر و لذا به حسگر بزرگ تر نياز داريد.يکي از اساسي ترين تفاوت ها بين يک دوربين تک لنز انعکاسي يا به اصطلاح حرفه اي که رزولوشن 5، 8 و يا 13 مگاپيکسل دارد با دوربين 13 مگاپيکسلي يک گوشي هوشمند، در اندازه  حسگر است.حسگر بزرگ تر نور بيشتري جذب مي کند و نويز کمتري در عکس باقي مي ماند، از طرفي محدوده  ديناميکي يا Dynamic Range تصوير افزايش مي يابد. منظور از محدوده  ديناميکي نسبت روشنايي روشن ترين نقاط تصوير به تاريک ترين نقاط آن است.


مگاپيکسل واژه اي مبهم و گمراه کننده

با اين توضيحات به اين حقيقت پي مي بريد که افزايش پيکسل هاي يک حسگر، بهترين راه ممکن براي افزايش دقت پيکسل ها نيست اما در سال هاي اخير، صنعت گوشي هاي هوشمند به سمت افزايش تعداد پيکسل حرکت کرده است، بدون اين که حسگر بزرگ تر شود.رابطه  بين تعداد پيکسل ها و اندازه  فيزيکي حسگر پاسخ اين سوال جالب است که چرا برخي دوربين هاي 8 مگاپيکسلي، رقباي 12، 13 و حتي 16 مگاپيکسلي خود را به راحتي مغلوب مي کنند.اما عوامل ديگري هم در کيفيت دوربين گوشي هاي هوشمند دخيل است. کوچکي و به عبارت ديگر باريکي گوشي ها، اندازه  حسگر را محدود مي کند. افزايش مگاپيکسل باعث کوچک تر شدن پيکسل ها و جذب نور کمتر مي شودو در نهايت کيفيت عکس را کاهش مي دهد. البته هميشه اينطور نيست، به عنوان مثال وقتي نور محيط زياد يا کافي باشد، رزولوشن بيشتر منجر به افزايش کيفيت تصوير مي شود.به گزارش zoomit ،نکته  ديگر اين است که هميشه افزايش رزولوشن دوربين گوشي هاي هوشمند با کاهش اندازه  پيکسل ها همراه نيست. به عنوان مثال پيکسل هاي گوشي تايتان 2 اچ تي سي 1.12 ميکروني بوده و پيکسل هاي دوربين اچ تي سي وان ايکس کمي بزرگ تر يعني 1.4 ميکروني است. بنابراين اگر عکس هاي 16 مگاپيکسلي تايتان 2 را با اچ تي سي وان ايکس به صورت پيکسل به پيکسل مقايسه کنيم، اختلاف زيادي ندارد و اين نتيجه  استفاده از حسگر بزرگ تر براي افزايش رزولوشن است.متأسفانه بيشتر سازندگان گوشي اطلاعات دقيقي درباره اجزاي دوربين و اندازه  حسگر آن منتشر نمي کنند، بنابراين تا زماني که دوربين محصولات جديد را آزمايش نکنيم، کيفيت عکس تا حد زيادي نامعلوم باقي مي ماند.


دومين عامل کليدي؛ پردازش تصوير

علاوه بر اندازه و کيفيت حسگر، پردازنده  تصوير هم اهميت بسزايي دارد. در بيشتر گوشي هاي رده اول، از تراشه هاي مجتمعي استفاده شده است که در آن علاوه بر پردازنده  اصلي، پردازنده  گرافيکي هم به چشم مي خورد. با استفاده از شتاب دهي سخت افزاري که به کمک پردازنده  گرافيکي امکان پذير شده، مي توان پردازش تصاويري مانند عکس، فيلم و بازي ها را مستقل از نرم افزار انجام داد، بدين ترتيب بار پردازشي سنگين از دوش پردازنده  اصلي برداشته مي شود.اچ تي سي و سامسونگ با استفاده از پردازنده  تصويري که از شتاب دهي سخت افزاري بهره مي برد، سرعت عکاسي دوربين گوشي هاي خود را افزايش داده اند به طوري که در حالت عکاسي سريع و پشت سرهم يا Continuous-Burst Mode مي توان هر عکس را در زماني کمتر از يک دهم ثانيه ذخيره کرد. بين سخت افزار و عکسي که در نهايت تهيه مي شود، هميشه يک پل نرم افزاري وجود دارد. الگوريتم ها و اعمال منطقي خاصي براي نمايش عکس نهايي روي صفحه  گوشي به کار گرفته مي شود. اينجاست که مهم ترين جزء در عکاسي مطرح مي شود و آن اين که چشم شما چطور به تفسير کيفيت رنگ ها، وضوح تصوير و غيره مي پردازد.


مسائل مهم ديگرمطرح درباره دوربين

امروزه در بيشتر گوشي ها از حسگرهاي BSI يا Back-Side Illuminated استفاده مي شود. اين نوع حسگر اغلب در نور کم عملکرد بهتري دارد چرا که حساسيت آن نسبت به نور بيشتر است اما اگر در نور زياد از اين نوع حسگر استفاده کنيد شايد عکس شما را خراب کند.عملکرد در نور کم هم به يکي از جنبه هاي تبليغاتي گوشي هاي هوشمند تبديل شده است. نوکيا لوميا 920 و آيفون 5 اپل در حال حاضر در اين بخش پيشتازند. اچ تي سي وان هم به کلي از پس گلکسي اس 4 برآمده و جالب است که گلکسي چهارم هيچ بهينه سازي خاصي براي عکاسي در نور کم ندارد.گذشته از عملکرد دوربين ها در نور کم، اندازه  حسگر و پردازنده  تصوير مهم ترين عوامل تعيين کننده  کيفيت دوربين يک گوشي است.


قابل استفاده بودن دوربين مهم ترين مسئله است

با پيشرفت دوربين گوشي هاي هوشمند و افزايش کارآيي آن، اين باور در ذهن عموم شکل گرفته که به جاي استفاده از دوربين هاي معمولي، بهتر است از دوربين گوشي خود استفاده کنيم که همه جا با ما همراه است. برخي سازندگان مانند سامسونگ، ال جي و اچ تي سي امکانات عکاسي خوبي در گوشي هاي رده اول خود اضافه کرده اند. به عنوان مثال تشخيص لبخند يا انتخاب بهترين عکس بين چندين عکس مختلف، حالات عکاسي جديدي هم که در آندرويدي هاي رده اول اين سازندگان گوشي مي بينيم ، کاربردي است مانند گرفتن عکس و ويدئو و يا ترکيب عکس هاي حرکتي در يک عکس.فيلترهاي جالب و افکت هاي عکاسي هم از جمله امکانات گوشي هاي امروزي است. مدير برنامه ريزي محصولات سامسونگ مي گويد اشتراک گذاري عکس ها در سريع ترين زمان ممکن، براي بيشتر کاربران مهم تر از تعداد پيکسل هاي عکس است.


نتيجه گيري

در نهايت در مقايسه  دوربين گوشي هاي هوشمند بهتر است به مگاپيکسل توجه نکنيد بلکه کيفيت عکس ها و امکانات و سهولت استفاده از نرم افزار دوربين را مورد توجه قرار دهيد. اهميت سخت افزار و نرم افزاري که در توليد عکس مشارکت دارد به مراتب بيشتر از مگاپيکسل است و زمان آن رسيده است که مگاپيکسل را ناديده بگيريد.مسئله  ديگر توجه به نياز در عکاسي است. اگر دوربين ساده اي مي خواهيد که از سوژه هاي معمولي عکس بگيريد، به استفاده از يک دوربين حرفه اي نيازي نيست. کاربران حرفه اي که مي خواهند تصاوير با کيفيتي از مناظر طبيعت، مناظر تاريک، عکاسي از جانداران از فاصله  زياد و مانند آن بگيرند، به طور قطع به دوربين هاي حرفه اي نياز پيدا مي کنند

روزنامه خراسان

براي دريافت جديدترين اخبار و مطالب روزانه در ايميل تو خبرنامه عضو شويد

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 58
 • آی پی امروز : 715
 • آی پی دیروز : 840
 • بازدید امروز : 9,676
 • باردید دیروز : 3,559
 • گوگل امروز : 20
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 22,160
 • بازدید ماه : 58,086
 • بازدید سال : 1,059,738
 • بازدید کلی : 7,415,265
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله