loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 883 پاییز 1390 نظرات (0)

واقعیت آن است که براى لاغر شدن لازم نیست که کاملا و به طور جدی دست از غذا خوردن كشید. در واقع باید فقط از پرخوری دوری کرد و از خواص خوراکی ها در بالابردن سوخت و ساز بدن سود جست. کلید لذت بردن از خوراکی ها در شناختن آنان و شناختن نیاز بدن و متابولیسم بدن خویش است..

 

امروزه بسیاری از مردم جهان از چاقی و عوارض آن رنج می برند لاغر شدن به جهت یافتن اندام متناسب و پیشگیری از بیماری هایی که با چاقی در ارتباط مستقیم هستند مطلوب عده بسیاری شده است. خوردن به عنوان یکی از لذتهای زندگی معزل چاقی را برای بسیاری از افراد به همراه آورده است


بقیه در ادامه مطلب ... 

واقعیت آن است که براى لاغر شدن لازم نیست که کاملا و به طور جدی دست از غذا خوردن كشید. در واقع باید فقط از پرخوری دوری کرد و از خواص خوراکی ها در بالابردن سوخت و ساز بدن سود جست. کلید لذت بردن از خوراکی ها در شناختن آنان و شناختن نیاز بدن و متابولیسم بدن خویش است.

شما مى توانيد با مصرف متعادل خوراکی های مناسب، متابوليسم بدن خود را بالا برده و منجر به سوزاندن كالرى شوید. آنچه در مصرف خوراکی ها بسیار مهم است آن است که تعادل میان مصرف و سوزاندن کالری بدن حفظ شود. مصرف کالری به اندازه و ورزش متعادل و منظم موجب رسیدن به وزن دلخواه و نگهداری آن وزن می گردد. در کنار توجه متعادل به مصرف کالری و سوزاندن آن استفاده از مواد غذایی چربی سوز مفید و اثربخش است. موادغذايى چربى سوز خوراکی هایی هستند که موجب کارکرد بهتر متابولیسم بدن می گردند مصرف مداوام آنان موجب سوخت و ساز بالاتر و بهتر بدن می شود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که در واقع هیچ ماده غذایی وجود ندارد که خوردن آن موجب کاهش وزن شود اما جایگزین کردن غذاهای کم کالری و حاوی فیبر فراوان در رژیم غذایی به جای غذاهای پر کالری و پر چرب موجب کاهش کل میزان کالری دریافتی روزانه می گردد.


موادغذايى چربى سوز

آب
بر اساس تحقیقات انجام شده نتیجه گرفته شده است که نوشيدن آب موجب كاهش وزن مى شود. سوخت و ساز بدن با نوشيدن هشت ليوان آب در روز به مقدار سی درصد افزايش می یابد. نوشیدن زیاد آب موجب كاهش اشتها می گردد و نوشیدن آب موجب دفع سديم و سموم از بدن می گردد. بر اساس تحقیقات به نظر می رسد که معمولا" احساس تشنگی به اشتباه به احساس گرسنگی تعبیر می شود. در صورت احساس گرسنگی یک لیوان آب بنوشید و اگر کمی بعد از آن هنوز احساس گرسنگی داشتید به رفع آن اقدام نمایید. آب یکی از پارامترهای مهم در کاهش اشتها و در نتیجه جلوگیری از پرخوری است.

چاى سبز

کافیئن می تواند سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش دهد اما زیاده روی در نوشیدنی های کافئین دار برای سلامتی مناسب نیست. نوشیدن چاى سبز سوخت و ساز بدن را افزايش مى دهد و برای سلامتی نیز بسیار سودمند می باشد.

سوپ به عنوان پیش غذا و یا میان وعده
خوردن سوپ به عنوان پيش غذا ، موجب كاهش اشتها می شود و احساس گرسنگی برطرف می شود. خوردن سوپ همچنین موجب کارکرد بهتر متابولیسم بدن می گردد.

سالاد به عنوان پیش غذا
خوردن سالاد به عنوان پیش غذا موجب کنترل اشتها می شود. عادت به خوردن سالاد قبل از شروع به خوردن غذای اصلی موجب پر شدن شکم می شود و نیاز به خوردن غذای اصلی را کاهش می دهد همچنین مصرف سالاد میزان فیبر دریافتی روزانه شخص را بالا می برد و موجب سوخت و ساز بهتر بدن می گردد.

سبزیجات تازه

سبزیجات دارای کالری پایین می باشند، سیستم ایمنی بدن را قوی می سازند حجیم و سیرکننده می باشند و مصرف زیاد آنان در مقاسیه با سایر مواد غذایی بسیار کمتر موجب افزایش وزن می شود. سبزیجات حاوی فیبر فراوان هستند و کارایی دستگاه گوارش را بهتر می کنند. سبزیجات سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند.

سيب و گلابى
سيب و گلابى سرشار از فيبر می باشند. این دو میوه كم كالرى هستند و احساس گرسنگى را برطرف مى کنند.

گريپ فروت
گریپ فروت سرشار از ويتامين C است و سطح انسولين را در خون پایین می آورد و موجب فشار خون و کاهش قند خون مى شود. موجب سوزانده شدن چربی در بدن مى شود. اگر تحت درمان برای بیماری خاصی می باشید در مورد مصرف گریپ فروت با دکتر خود مشورت کنید زیرا مصرف این میوه با بعضی از داروها تداخل دارد.

کرفس

کرفس کم کالری است و سوخت و ساز بدن را افزايش مى دهد .

ماست کم چربی
کلسیم نقش موثری در رژیم لاغری دارد. ماست كم چربی دارای کلسیم فراوان است و بر اساس تحقیقات دریافت روزانه 600 میلی گرم کلسیم بیش از نیاز روزانه شخص به کلسیم است و موجب کاهش سطح کلسترول بدن می گردد. مصرف 200 گرم ماست کم چربی کلسترول بد، بدن را به میزان 5درصد كاهش می دهد. این خاصیت ماست به دلیل وجود باکتری لاکتویاسیون و اسید و فیلوس موجود در ماست است بنابراين مصرف فرآورده های لبنى کم چرب در رژیم غذایی لاغری توصیه می شود.

كلم بروكلى
بروکلی سرشار از كلسيم و ويتامين C، ويتامين A و فيبر است. اين سبزى با چربى ها مقابله مى كند و حاوى موادى است كه سيستم ايمنى بدن را تقويت و بدن در برابر بيمارى ها محافظت مى كند. بروکلی موجب سوخت و ساز بهتر بدن می شود و در نتيجه بدن كالرى بيشترى مى سوزاند.

سیر
سیر تقویت کننده های قوی سیستم ایمنی بدن می باشد و موجب کارکرد بهتر متابولیسم بدن می شود در نتیجه چربی ها در بدن سريع تر سوزانده می شوند.

غلات کامل

غلات به همراه سبوس آنان بهترين منبع برای تأمین فیبر روزانه مورد نیاز بدن می باشند غلات کامل تعادل قند خون را حفظ می نمایند دیر هضم تر از غلات بدون سبوس هستند سرعت هضم غذا را کاهش داده و موجب احساس سیری طولانی تری را می شوند.

جو
جو از بهترين كربوهيدرات ها می باشد. جو منبع خوبی برای تامین فيبر روزانه مورد نیاز بدن است. جو احساس گرسنگى را برطرف مى کند، انرژى زا و کم کالری است.

فلفل تند
فلفل تند سوخت و ساز بدن را افزايش مى دهد و موجب كاهش اشتها مى شود. كپساىسين موجود در فلفل هورمون هاى بدن را تحريك مى نماید و اين عمل متابوليسم سوخت و ساز را در بدن بالا مى برد. طبق تحقیقات انجام شده یک قاشق غذاخوری فلفل تند کارکرد متابولیسم بدن را 23 درصد افزایش می دهد. با خوردن فلفل احساس تشنگی افزایش می یابد و این خود موجب نوشیدن آب می شود و نوشیدن آب با کاهش اشتها و دفع سموم بدن مساوی است.


کدو

کدو حاوی فیبر فراوان است و بسیار ملین می باشد. 300 گرم کدو فقط 50 کالری دارا می باشد. کدو با اینکه بسیار کم کالری است دارای مقادیر قابل توجهی از املاح معدنی است و بنابراین در رژیم لاغری بسیار مفید است.

مواد لاغر کننده

قرص‌ها و پودرهای چربی ‌سوز با دفع چربی و آب بدن، در کوتاه‌ مدت فرد را دچار توهم لاغری می ‌کنند، اما این لاغری، زیان بارترین و قابل ‌برگشت‌ ترین نوع لاغری است.

اساس کم کردن وزن از نظر متخصصان تغذیه و پزشکان، عبارت است از رژیم درمانی و افزایش تحرک بدنی و ورزشحتی قرص ‌ها و پودرهای چربی ‌سوزی که مورد تایید FDA (ادره ی غذا و دارو) باشند، صرفا می ‌توانند هر ماه 400 تا 500 گرم وزن افراد را کاهش دهند که البته آنها هم به سبب دفع چربی ‌ها و ویتامین ‌های بدن، عوارض نامطلوبی بر سلامت مصرف ‌کننده خواهند گذاشت.

پودرهای لاغری یا پودرهای فیبردار هم به سبب ملین‌ بودن ‌شان، تمامی املاح و ویتامین‌ های بدن را دفع می ‌نمایند و سبب ناراحتی دستگاه گوارش، التهاب روده، معده و کمبود پتاسیم در بدن می ‌شوند.

به طور کلی می ‌توان در یک جمله گفت که مردم باید دور دارو را برای لاغر شدن خط بکشند.

راه لاغری از مسیر دارو نمی ‌گذرد. برای لاغر شدن به اراده خوب، رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم احتیاج دارید. در صورتی که استفاده از هر نوع دارویی لازم بود، آن دارو فقط و فقط باید با دستور پزشک تهیه و مصرف شود.

اساس کم کردن وزن از نظر متخصصان تغذیه و پزشکان، عبارت است از رژیم درمانی و افزایش تحرک بدنی و ورزشهیچ‌ گاه پس از اتمام داروی ‌تان، خودسرانه برای تهیه مجدد آن اقدام نکنید، زیرا اگر مقدار بیشتری لازم بود، حتما پزشک ‌تان آن را نادیده نمی ‌گرفت و به شما می ‌گفت که بعد از اتمام داروی ‌تان مجددا آن را تهیه و مصرف کنید.

ضمنا از خرید و مصرف داروهایی که اطرافیان ‌تان پیشنهاد می‌ کنند، جدا پرهیز کنید، زیرا ممکن است مکانیسم بدن شما با آن ها فرق داشته باشد و در نتیجه، با مصرف داروی پیشنهادی آن ها که شاید برای آن ها خیلی هم مفید بوده باشد، شما به دردسر بیفتید و آن دارو هیچ کمکی به شما نکند.

چاق ها بخوانند: نوشیدنی های لاغرکننده کدامند؟
در باور عامه مردم، بعضي نوشيدني‌ها به نوشيدني‌هاي لاغرکننده شهرت پيدا کرده‌اند؛ مثلا خيلي‌ها مي‌گويند آب‌غوره باعث کاهش وزن مي‌شود و نوشيدن چاي سبز آدم را لاغر مي‌کند ولي آيا واقعا نوشيدني‌اي هست که لاغرکننده باشد و آدم را از رژيم غذايي و ورزش بي‌نياز کند؟ ...

خيلي‌ها فکر مي‌کنند نوشيدني‌هاي اسيدي و ترش مثل آب‌غوره، آب کرفس و آب‌ليمو و مرکبات، نوشيدني‌هايي هستند که باعث لاغري و کاهش وزن مي‌شوند ولي اين باور يک باور غلط است. اين مواد ترش و اسيدي وقتي جذب بدن مي‌شوند، مقدار يون هيدروژن را در خون افزايش مي‌دهند. افزايش يون هيدروژن در خون باعث کاهش PH خون مي‌شود و بدن تلاش مي‌کند دوباره حالت اسيدي خون را به حالت تعادل بازگرداند، پس شروع مي‌کند مقدار زيادي يون هيدروژن را همراه مقدار زيادي آب از بدن دفع کردن و به اين ترتيب با دفع مقدار زيادي آب از کليه‌ها، وزن بدن به صورت موقت کاهش اندکي پيدا مي‌کند. جالب است بدانيد که اين کاهش دايمي نيست چون آب بدن خيلي زود با مصرف نوشيدني‌ها جايگزين مي‌شود. پس اين نوشيدني‌ها واقعا باعث لاغري شما نمي‌شوند و از نظر علمي نيز شواهد محکمي پشت سر اين نوشيدني‌ها براي کاهش وزن وجود ندارد.


باز هم چاي سبز

از ميان نوشيدني‌هايي که به مايعات کمک‌کننده به کاهش وزن شهرت يافته‌اند چاي سبز تاييدهاي بيشتري را در پشت سر خود دارد. چاي سبز بستر جذب روده‌اي گلوکز و چربي را کاهش داده و به اين وسيله باعث کاهش وزن در افرادي مي‌شود که از اين نوع چاي استفاده مي‌کنند. برخي از تحقيقات نشان داده‌اند که چاي سبز ميزان LDL خون را نيز کاهش مي‌دهد. بهتر است به جاي استفاده از مکمل‌هاي اين گياه خود چاي سبز را دم کرده و ميل کنيد. باز هم تاکيد مي‌شود اين اثرات فقط نقش کمکي در کاهش وزن دارند.


عصاره زيره، چه‌طور؟

شايد شما هم وقتي براي کاهش وزن به برخي از موسسات کاهش وزن مراجعه کرده‌ايد، به شما گفته باشند که عصاره زيره را در آب مخلوط کرده و قبل از غذا ميل کنيد و اين راهي مناسب براي کاهش وزن است ولي اين هم يکي ديگر از اين باورهاي غلط است. عصاره زيره هيچ گاه به‌صورت مستقيم باعث کاهش وزن نمي‌شود، گرچه در طب سنتي خواصي براي اين گياه در اين زمينه در نظر گرفته شده است ولي شواهد علمي اندکي در اين مورد به اثبات رسيده است.


نوشابه‌هاي Zero

مدتي است كه نوشابه‌هايي به نام «Zero» روانه بازار شده‌اند كه بنابر ادعاي توليدكنندگان اين محصولات، اين نوشابه‌ها «بدون كالري» هستند. فرق اين نوشابه‌ها با نوشابه‌هاي «بدون قند» و يا همان «sugar free» در اين است كه نوشابه‌هاي گروه دوم داراي قندهاي مصنوعي هستند بنابراين هم طعم شيريني دارند و هم ميزان کالري‌شان محدودتر از نوشابه‌هاي معمولي است. اما نوشابه‌هاي Zero يا بدون کالري داراي قندمصنوعي هستند که اصلا متابوليزه نمي‌شود تا توليد كالري كند ولي نكته اصلي اين است كه فقط يك مشكل اين نوشابه‌ها را با اين روش حل كرده‌اند و هزارويك مشكل بر جاي است و هنوز هم اين نوشابه‌ها، نوشابه‌هاي سالمي به شمار نمي‌آيند. من با مصرف نوشابه‌ها به‌خصوص به صورت كنترل نشده مخالف هستم چون نه فقط قند موجود در نوشابه‌ها بلكه گاز دي‌اكسيدكربن كه براي گازداركردن آنها استفاده مي‌شود، براي سلامت مصرف کننده بسيار مضرند اما متأسفانه با تبليغات بسيار جوانان از طرفداران پروپاقرص اين محصولات شده‌اند و با ولع بسيار آنها را مصرف مي‌كنند. بدنيست بدانيد نوشابه‌ها باعث تحريك اسيدمعده مي‌شوند و در بلندمدت بيماري‌هاي معده را ايجاد مي‌كنند. اسيدفسفريك نوشابه‌ از آسيب به دهان و دندان و ايجاد پوسيدگي دندان گرفته تا احشاي داخلي ايجاد اختلال مي‌كند. به‌علاوه، گازكربنيك باعث آزاد شدن املاح از استخوان و پوكي استخوان مي‌شود. در ضمن، به‌‌طور متوسط در يك ليوان نوشابه 8 حبه قند وجود دارد، نوشابه zero فقط اين قند و كالري اضافه ناشي از آن را ندارد وگرنه تمام مشكلات ديگر را دارد و سلامت شما را تهديد مي‌كند.

نوشيدني؛‌ فقط کمکي

نکته اصلي اين است که هيچ نوشيدني‌اي در دنيا وجود ندارد که شما با نوش‌جان کردن آن، وزن‌تان کاهش پيدا کند. تمام اين نوشيدني‌ها فقط نقش کمکي ضعيفي مي‌توانند در کاهش وزن شما داشته باشند. اگر شما قرار است لاغر شويد، بايد حجم توده چربي را در بدن‌تان کاهش دهيد. 20 درصد توده چربي در آقايان و 30درصد توده چربي در بدن بانوان طبيعي است و بيش از آن چاقي و اضافه‌وزن به شمار مي‌آيد.

نوشيدني‌هايي که به صورت موقت ميزان آب موجود در بدن را کاهش مي‌دهند به هيچ عنوان چربي‌سوز نيستند و اين کاهش وزن کاذب است. براي کاهش وزن شما بايد به جاي خوردن انواع نوشيدني‌ها، به دنبال اصلاح سبک زندگي خودتان باشيد و کالري دريافتي روزانه خود را از طريق مصرف غذاهاي کم‌کالري کاهش داده و با حرکت و ورزش کالري‌هاي اضافي را بسوزانيد تا دچار افزايش توده چربي نشويد. يعني از اين نوشيدني‌ها مي‌توانيد فقط به صورت کمکي بهره ببريد.

فرهاد زعفری هشجین مدرس دانشگاه جامع

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 58
 • آی پی امروز : 685
 • آی پی دیروز : 840
 • بازدید امروز : 9,340
 • باردید دیروز : 3,559
 • گوگل امروز : 20
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 21,824
 • بازدید ماه : 57,750
 • بازدید سال : 1,059,402
 • بازدید کلی : 7,414,929
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله